Kaufmann Ferenc
A hazai darts életben a legelső volt aki elkezdett utánpótlás neveléssel foglalkozni. Odaadása, szakértelme vitathatatlan és ezt nagyszerű eredményekkel, amit a szárnyai alól kikerülő játékosok elértek, számos alkalommal bizonyította.
Kaufmann Ferenc neve összeforrt a Zirci dartsélettel már a kezdetektől fogva. Eddig egy - két kivételtől eltekintve az utánpótlás színterén jeleskedtek, viszont az idei évben már a felnőtt egyéni és páros versenyek során is többször találkoztunk a Wings DC játékosainak a nevével. Erről kérdeztük most Őt.
Feri, mikor is kezdődött ez a "szerelem" ?
- 1993-ban a zirci Művelődési Központ Pinceklubjában dolgoztam, és ekkor vásároltam a biliárd, rex és egyéb játékok mellé egy steel táblát. A fiatalok hamar megszerették ezt a nagyszerű játékot is, de akkor még saját szabályok szerint küzdöttünk egymás ellen. Grauné Edit segített mindenben, és ennek köszönhetően 95-ben megalakítottuk klubunkat.
Volt női egyéni világbajnokotok is, aztán elmaradtak a felnőtt sikerek, miért?
- Te is tudod, a tizennégy év alatt 60-70 %-ban ifjúsági játékosaink voltak. Mi mindig úgy szerepeltünk, hogy csapataink fele fiatal volt. Gondolom sokan emlékeznek Szöllősi Balázsra, Cziráki Gáborra, Cziráki Zsuzsára, Jánosik Lászlóra és sorolhatnám a játékosokat anélkül, hogy valakinek a nevét kihagynám a sorból. Ezek a srácok iskolájuk végeztével tovább tanultak, vagy dolgozni kezdtek, így nehéz volt összetartani őket, egyeztetni a játékot a munkával. Ezért is szerveztünk akkor is toborzót a gyerekeknek, minek köszönhetően megjelentek a kicsik: Tax – Szakács és Kőműves személyében. A lényeg, hogy több ifi korosztály is felnőtt köztünk, és ez a tendencia a mai napig tart. Csapatszinten már régebben is odaálltatok játszani a "nagyok" ellen a tehetséges fiatalokkal, de az egyéni versenyeken csak most kapcsolódtatok be az országos körforgásba, beszélnél erről?
- A tanulás mindig is elsődleges szempont volt a srácokkal kapcsolatban. Gondolj bele – nyolc megyei forduló – nyolc országos ifjúsági bajnoki – minimum nyolc országos felnőtt csapatbajnokság – valamint egyéb versenyek, ami azt jelenti, hogy dönteni kellett. Mindig megbeszéltük, hogy hol indulunk. Valahogy a csapat mindig előtérbe került. Ezúttal a megyei versenyeket hagyjuk ki, de így is csak egy hétvégéje van a gyerekeknek. Visszatérve a tanulásra: örömteli, hogy a tanulmányi eredmények romlása miatt senkit sem kellett eltiltani. Milyen segítséged van, hogy bírod erővel ezt a nem mindennapi munkát?
- Nem panaszként mondom, de rengeteget dolgozom a klubért. Természetesen van segítségem, de szeretném fokozatosan átadni a stafétabotot Tóth Viktornak és fiamnak Krisztiánnak, de ez sem lesz egyszerű feladat. Itt elsősorban az anyagiak biztosítására gondolok. Egyébként ha versenyt rendezünk, hihetetlen a csapaton belüli összefogás - itt idősebb Kőműves Sándor segítségét külön kiemelném.. Jövőre több magas kategóriás steel versenyt is szeretnénk rendezni, mivel ezt már 99-ben és 2000-ben is megtettük, s úgy érzem most is ki fogunk tenni magunkért.
Hogy érzed, mekkora hátrányt jelent, hogy viszonylag távol vagytok Budapesttől?
- Nem könnyű, de mi sohasem panaszkodtunk arra, hogy Budapesten vannak a versenyek. Budapest mindenkinek elérhető, könnyen megközelíthető, tehát semmi hátrányt nem jelent. Ifjúsági játékosaink számtalan alkalommal maradtak a fővárosban - mivel lemaradtak a buszról, vagy a vonatról - mert nem tudtak hazautazni, de budapesti társaik ilyenkor mindig vendégül látták őket. Sokszor voltunk gépkocsi hiányában, de fiataljaink egyetlen versenyről sem hiányoztak. Ez sok mindent elmond a játék szeretetéről. Jelenleg több nagyon tehetséges játékos van Zircen, Tax Tibi, Kaufmann Krisztián, Polgár Gergő és még ide sorolható Zeitler Dalma is. Látsz rá esélyt, hogy megtartsátok Őket és Zirci színekben érjenek el további sikereket?
- Ezek a gyerekek itt nőttek fel, ide járnak iskolába, itt dolgoznak. Őszintén szólva nem szeretném, ha úgy járnának, mint több nagynevű játékos, akik egy-két év után eltűntek a szemünk elől, mert mégsem találták meg az igazi helyüket. Mindent elkövetek annak érdekében , hogy a rangosabb versenyekre eljussanak és tehetségüket megmutathassák.
Többek szerint nem teljesen jó irányban tart a magyar darts! Neked erről mi a véleményed?
- Hát igen! Imre bácsinak nagyon sok mindenben igaza van, de én elsősorban a megyék széthullásában látom a legnagyobb hibát. Budapesten kívül, úgy tudom csak nálunk Veszprém megyében van szervezett serdülő, ifjúsági és felnőtt bajnokság. Hat klub működik, és ezekre a fordulókra is nagyon nagy szükség van, hiszen ez jelenti az ugródeszkát felfelé. Örömteli, hogy a napokban kerestek meg egy környező falu önkormányzatától, miként lehet klubot alakítani. Tették ezt azért - szinte hetente jelennek meg cikkek a megyei sajtóban – mert büszkék a megyei, illetve a "Wings" Dart Club eredményeire.
Mit vársz a fiaidtól, lányaidtól, mivel lennél elégedett a szezon végén?
- Van kedvük játszani és öröm nézni, amit az edzésen produkálnak. A két kiválóság, Krisztián és Tibi tervei is megegyeznek az enyémmel, mindketten szeretnének felkerülni softon az extra ligába, steel-en szintén ott lenni a legjobbak között. Többször beszélnek a válogatottságról is, remélem álmaik egyszer valóra válnak. Ehhez az eredményeiken kívül a Ti dicsérő szavaitok is nagyon sokat segítenek Nekik. Mivel töltőd az időd, ha nem a dartssal foglalkozol?
- Sokat dolgozunk a feleségemmel együtt, és ha nincsenek versenyek – és mikor nincsenek – szeretünk kirándulgatni. Az is jó, ha ezt a csapat tagjaival tehetjük meg. Számos példa volt már erre.
Köszönjük az interjút, amiből kiderül, hogy Zircen sem fenékig tejföl az élet, eredményt csak kitartó munkával lehet elérni. Kívánjuk, hogy terveiket sikerüljön valóra váltani az ottani dartsosoknak és vezetőjüknek, Kaufmann Ferencnek!
|